пʼятниця, 19 липня 2024 р.

Тисячолітній спадок української державності

Цьогоріч наша країна вперше відзначала День української державності. 
Це свято має на меті звернути увагу суспільства на традиції національного державотворення, які мають понад тисячолітню історію, і вшановує всі його етапи.
День української державності встановлено Указом Президента від 24 серпня 2021 року. Ця пам’ятна дата акцентує увагу на спадкоємності України від держави Володимира Великого з її столицею в Києві. Саме тому для відзначення Дня державності була обрана дата 28 липня, коли в Україні відзначають також День хрещення Руси-України: введення християнства стало цивілізаційним вибором і зумовило історичний зв’язок українських земель із Європою.

Берегти єдність зараз, працювати разом на перемогу – це найважливіше національне завдання, яке всі ми обов’язково виконаємо. А отже, захистимо країну в цій війні за незалежність та підтримаємо Збройні Сили України.

 В  Роздільнянській центральній міській бібліотеці представлена книжкова виставка - екскурс "Тисячолітній спадок української державності ".

















 

четвер, 4 липня 2024 р.

Конституція - оберіг нашої державності

 

Сьогодні свято на моїй землі,
За яке боролись і за яке вмирали,
Діди і прадіди твої й мої,
і про яке Поети мріяли і нишком писали.
Сьогодні свято на моїй Вкраїні!
День Конституції відзначаємо,
Всіх українців щиро вітаємо,
з Днем Конституції!




     Конституція  -  в перекладі з латинської – установлення, устрій, порядок; основний державний документ( закон), що визначає державний устрій, порядок і принципи функціонування представницьких, виконавчих та судових органів влади, виборчу систему, права й обов’язки  держави,  суспільства та громадян.                        «Батьком»  нормативно – правового терміну «конституція» у сучасному значенні був французький мислитель  Шарль Монтеск’є (1689 – 1755),  який використовував його для характеристики державного ладу тогочасної Великої Британії.

    Тривалий час вважали, що перша конституція була прийнята у США  1787р,  але першою конституціє була конституція України  - і це Конституція Пилипа Орлика,  яка була прийнята  5(16) квітня  1710р.  Це був акт,  який врегульовував державний устрій ( влада гетьмана, старшини) і взаємовідносини  козаків. (громадян  і держави)  

Історичне значення Конституції П. Орлика

●   Це перший конституційний акт в Україні;                                                                  ● Конституція стала найвищим щаблем, тогочасної політичної думки не тільки в Україні, а й взагалі в Європі, бо  жодна з країн на той час не мала подібних документів;                                                                                                                          ● Це маніфест державної  волі українського народу, пам’ятка української державності. 
   Складний і тривалий  час прийшлось пройти нашій державі перш ніж стати незалежною, самостійною, суверенною державою. А разом з цим прийняти документ, що закріплює усі  державотворчі  досягнення  України.   

16 липня 1990 р. прийняття  Декларації   про державний  суверенітет України,             24 серпня 1991 р. – Акт проголошення незалежності - День Незалежності України.  Саме ці документи стали основою  для розробки сучасної Конституції України.  Конституція України  була прийнята не відразу   після проголошення незалежності України, для цього знадобилося 5 років. 

   28 червня 1996 року депутати парламенту після 24-годинного безперервного засідання  проголосували і ввели в дію Конституцію України. За її ухвалення проголосували 315 парламентарів. Відтоді в Україні щорічно 28 червня відзначають свято – День Конституції.  Наша Конституція визнана  найдемократичнішою  конституцією у світі.          

   І ми, громадяни  України,  гордимося  історією своєї країни, Конституцією та Збройними Силами України, народом України, що продовжують  свою боротьбу за незалежну, суверенну, вільну державу.

Я – українець. Є у мене право
На рідну мову та свою державу,
На гордий прапор золотисто – синій,
На щастя жити у такій країні.
                                       
Я – українець. Право знати маю
Про тих кого героями вважаю,
Що людство рятували від руїни,
Синів і дочок, гідних України.

Я – українець. Хочу право мати
Завжди усе, що думаю казати
На незалежну і міцну державу
На все, що гарантовано по праву.

Я – українець. І моє це право
Любити землю горду й величаву
Та дух свободи набирати в груди,
Я – українець. Був ним, є, і буду! 










    Читачі центральної бібліотеки мали можливість ознайомитись та переглянути правознавчу, історично-довідкову літературу, яка представлена на книжковій виставці «Конституція – оберіг нашої державності».

Добірки літератури дають можливість зрозуміти, яким важливим і важким був процес створення власної Конституції та відображає найважливіші шляхи становлення українського конституціоналізму, що триває і зараз.