10 квітня 1944 під час Одеської операції, проведеної з 26 березня — 14 квітня 1944, військами 3-го Українського фронту під командуванням генерала армії Родіона Яковича Малиновського була звільнена Одеса. Того ж дня над знаменитим Оперним театром здійнявся червоний прапор. Це стало символом визволення міста від окупації. У ніч на 10 квітня війська 8-ї гвардійської, 6-й і 5-ї ударної армій при сприянні партизан після короткої артилерійської підготовки атакували супротивника в Одесі. Війська 8-ї гвардійської армії увірвалися в західну частину міста, а з’єднання 6-й і 5-ї ударної армій тиснули на ворога з півночі і північного заходу. На 10 годину ранку 10 квітня Одеса була повністю звільнена радянськими військами. Ворог втратив під Одесою 160 тис. солдатів і офіцерів.
За 907 днів окупації в місті загинуло 82
тис. його мешканців. Ще 78 тис. людей були відправлені на примусові роботи до
Німеччини.
27 з’єднанням і частинам, які найбільш
відзначилися при визволенні міста, було присвоєно почесне найменування
Одеських. За героїзм і відвагу, проявлені в боях за місто, 14 осіб були
удостоєні звання Героя Радянського Союзу, більше 2 тис. 150 чоловік нагороджені
орденами і медалями СРСР.
1 травня 1945 наказом Верховного Головнокомандуючого Одеса була оголошена містом-героєм. До речі, Одеса одна з перших чотирьох міст, яка здобула це почесне звання міста-героя.
До Дня визволення міста Одеси від нацистських окупантів в Роздільнянській центральній міській бібліотеці оформлена виставка- пам'ять "Без права на забуття" на якій представлені фото та документально-художні нариси про оборону Одеси.
Немає коментарів:
Дописати коментар