З 4 по10 грудня в різних містах України проходить Національний тиждень читання, «Бути своїми»,
що означає зв’язок між поколіннями, а у фокусі тижня — Микола
Хвильовий, якому
виповнюється 130 років від дня народження.
Мета акції — об'єднати
українців навколо читання — як на щодень, так і на довгі роки. Упродовж
читацького тижня по всій Україні відбудеться
низка літературно-мистецьких заходів.
Микола Григорович Фітільов (псевдонім - Хвильовий ) – видатний український письменник, політичний діяч, вчитель, один з найвідоміших представників розстріляного відродження, який активно виступав за тотальну українізацію, відвернення від Москви та світле майбутнє для наступних поколінь. Його забороняли, переслідували, звинувачували, але він продовжував творити й надихати інших.
Народився майбутній прозаїк 13 грудня 1893 року у Тростянці Харківської губернії (зараз територія Сумської області) у родині вчителя. Завжди мав важкий характер, але його любили й поважали. Він створив чимало унікальних творів й започаткував неоромантичну течію психологічного письма. Одні з найвідоміших робіт Миколи Фітільова: “Україна чи Малоросія?”, цикл памфлетів “Камо грядеш?”, новели “Дорога й ластівка”, “Кіт у чоботях”, “Я (Романтика)” та інші. Він не дуже ладив з вчителями… Тому й не дивно, що його двічі виключали з гімназій: Охтирської й Богодухівської. Хвильовий брав участь у Першій світовій та громадянській війнах. За політичними переконаннями вважав себе українським комуністом. Був двічі одружений. Перша дружина – Катерина Гащенко, яка подарувала йому дочку Іраїду, але шлюб з часом розпався та жінка не дозволяла спілкуватися Хвильовому з дитиною. Пізніше він одружився із Юлією Уманцевою, у якої була дочка від першого шлюбу — Любов, яку Микола сприймав як рідну, згодом заповів їй усі авторські права своїх творів. Свої перші художні твори він починає писати у 1917 році. Першими поетичними збірками Миколи Хвильового вважають “Молодість” та “Досвітні симфонії”. У різні періоди, був активним діячем багатьох літературних організацій: “Гарт”, Урбіно, ВАПЛІТЕ (Вільна академія пролетарської літератури), Пролітфронт.
Микола Хвильовий деякий час перебував за кордоном (хворів на туберкульоз). Жив в Австрії, побував у Німеччині, та все-таки повернувся в улюблений Харків. Він інколи зловживав алкоголем, був невибагливим до одягу та не любив, коли хтось поруч проявляв лідерські риси. Прожив не довго… Хвильовий покінчив життя самогубством (застрелився) 13 травня 1933 року у Харкові.
Смерть
письменника стала символом краху ідеології українського націонал-комунізму й
кінця українського національного відродження 1920-1930 років. Твори Хвильового
ще довго були забороненими.
У Харкові встановлено
меморіальну дошку на місці будинку, де проживав письменник. Також меморіальну
дошку було встановлено у рідному селі Хвильового.
Немає коментарів:
Дописати коментар